středa 4. září 2013

Co mě irituje při stavbě domu

Je jedno, kolik domů či bytů postavíte nebo rekonstruujete. Pokud zapomínáte, jste manuálně méně zručný než více a jste spíše kavárenský povaleč, tak se stejně objeví nové a nové problémy, co vás naštvou.

1. Je jedno, jakého architekta máte. Vždycky to bude jinak, než jste si vybrali podle obrázků v časáku nebo na internetu v sekci "Dům ve stylu francouzského venkova" nebo "skandinávská klasika". Podezřívám architekty, že jejich primární snahou je navrhnout si něco, co se líbí jim a o čem vždy snili, akorát na to neměli peníze, aby si postavili sami.

2. Prohlášení dodavatelů čehokoliv "Řekněte si, co chcete. My to zrealizujeme. Žádný problém." Ale neřeknou tu druhou větu, že pokud chcete garážové dveře o 16 cm širší, tak to pak není standard a je to atyp, který je o 25% dražší a dodání trvá 8 týdnů. Oproti standardním akcím, kdy dodání trvá 2 týdny a vy s tím na 100% počítáte.

3. Ustálené sousloví "moderní nadčasový design". Myslí se tím unifikovaný styl á la hotel, který teď frčí ve všech pořadech typu Jak postavit svůj sen. Spojení slov moderní a nadčasový mi stejně nějak nesedí. Nadčasový a krásný mi přijde Karlův most nebo něco mladšího...třeba motocykl Vespa. Zkrátka něco, co prošlo alespoň nějakou zkouškou času a je natolik výjimečné, že se to stále lidem může líbit. Což o něčem moderním, co zrovna včera slezlo z továrního pásu,  z principu říkat je prostě blbost.

4. To si sedne, to je normální. Event. za pár let to nebudete ani vnímat.
Nic si nikdy nesedne. Není normální, že kachličky nesedí vedle sebe. Že spáry nelícují a že někomu ujela ruky při silikování spár. Nejdříve máte pocit, že to asi je normální. Dokud neuvidíte řemeslníka, který to opravdu umí (nic proti ukrajinským doktorům, vysokoškolákům či farmářům. Ale vyučený či zkušený řemeslník, který je alespon trochu pečlivý, to zvládá.), tak skoro rezignujete. Pak se vám lépe křičí, že si vše má sednout rovnou anebo trvat na předělání. Jednou, dvakrát, třikrát. Dokud to nebude hotové. Ale je to opruz.

5. Návrhy rozpočtu jsou vždy bez DPH. A většinou tu informaci (že to je bez DPH) ani nenapíšou. Doprdele, copak je to takový problém tak doplnit kolonku s výpočtem ceny vč. DPH? Copak všichni dodavatelé to dělají dnes poprvé a neví, že normální lidi počítají konečné ceny? Nikoho nezajímá, že rohlík a mléko mají také cenu bez DPH. Protože všichni normální smrtelníci, alespoň co se staveb týče, platíme jako odběratelé konečnou cenu. Je sakra rozdíl mít v rozpočtu 1 000 000 nebo 1 150 000.

Tímto přeji K-onstruktérce K-řině štěstí při stavbě domu. Tuším, že bod č. 5 si také již prožila...

2 komentáře:

  1. Děkuji. :-)

    http://skuzinatrh.blogspot.com/2013/09/upec-treba-chleba-postav-treba-zed.html

    OdpovědětVymazat
  2. je to sice úplně offtopic a pozdní, ale všichni plátci musí dle zákona uvádět ceny s DPH

    OdpovědětVymazat